Wśród skazanych są m.in. nauczyciel Karol Profaska, górnik Sobek, harcerze Wilim i Danka. Karetka rusza, skazańcy zaczynają wspominać. Karol nie dotarł na czas do swojej jednostki. Gdyby zdążył, opuściłby wraz z wojskiem Katowice, zostawiając je na pastwę najeźdźcy. Zamiast tego przydzielono go do oddziałów samoobrony. Przypadek sprawia, że ku swemu zdumieniu zostaje dowódcą formacji. Ważny punkt obserwacyjny, wieżę spadochronową, obsadzają harcerze. Kiedy grupa Profaski wyrusza na patrol, zostają sami. Jak się później okaże - do końca. W mieście nasilają się walki. Układ sił jest taki, że od początku wiadomo, kto zwycięży.
Film podejmuje temat zaniedbany przez polską kinematografię, a mianowicie walki Ślązaków z Niemcami we wrześniu 1939 roku.
Oprócz doświadczonych żołnierzy, zwykle byłych powstańców śląskich, pod bronią znalazły się wtedy niemal dzieci - nastoletni harcerze i harcerki. To właśnie na nich Niemcy dopuścili się największych okrucieństw: gdy już zdobyli obleganą przez ponad dobę wieżę spadochronową, zaczęli po prostu zrzucać młodocianych obrońców z kilkudziesięciometrowej wysokości. Te i inne wydarzenia dokumentuje skromny, lecz rzetelny film Pawła Komorowskiego. [PAT]
Adaptacja powieści Wilhelma Szewczyka pod tym samym tytułem.
B↴
Produkcja: 1976
Premiera: 4 marzec 1977
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Karol Profaska
Pawelczyk
Kopocz
kolejarz Paruzel
Sobek
SA-man Fritz
SA-man
harcerka, zastępowa
podoficer niemiecki
Rafał
Procek
kapitan Musioł
Barcik
Danka
komendant
Hans Joschke
dywersant; nie występuje w czołówce
żona Karola Profaski; nie występuje w czołówce
i inni
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
03.180530
(POL) polski,
Straszny koniec...
OdpowiedzUsuń